Co może oznaczać taki stan jamy ustnej?

Od dłuższego czasu mam szorstką i wydaje mi się pofałdowaną skórę wewnątrz policzka ,przy tym również piecze mnie czasem język.Po umyciu zębów piecze mnie jama ustna i jest szorstka ociera się o zęby i jest nieświeży oddech co to możne być?
KOBIETA, 43 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Być może takie pieczenie jamy ustnej po umyciu zębów ma związek ze stosowaną pastą czy innymi preparatami. W takich przypadkach warto sięgnąć po jakieś zamienniki i sprawdzić, czy dolegliwości nadal będą się pojawiać. Jeżeli mimo zmiany środków do higieny jamy ustnej, objawy nie ustąpią, dyskomfort odczuwany w jamie ustnej warto skonsultować z lekarzem. Najpierw najlepiej udać się z tym problemem do stomatologa. Podczas dokładnego przeglądu dentystycznego lekarz będzie mógł ocenić stan dziąseł, uzębienia itp.

Niekiedy ten objaw może sygnalizować także rozwijającą się grzybicę jamy ustnej. Poza pieczeniem i suchością, często w jej przebiegu pojawiają się również nieprzyjemny zapach z ust czy biały nalot na języku oraz podniebieniu. Taki stan może wystąpić m.in. w wyniku stosowania nieodpowiedniej diety ubogiej w składniki odżywcze. Czasami takie objawy, jak pieczenie czy brzydki oddech mogą pojawić się także przy innych chorobach np. refluksie żołądkowo-przełykowym czy cukrzycy. Dlatego proszę nie bagatelizować problemu, tylko w miarę możliwości umówić się jak najszybciej na konsultację lekarską.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania z podobnego obszaru tematycznego zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pieczenie-jamy-ustnej-i-suchosc-w-ustachv https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-pieczenia-w-jamie-ustnej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.