Co może oznaczać taki wygląd mojego języka?

Dzień dobry. Na języku po bokach zrobił mi się biały naskórek, nawet odstaje. Do tego język po bokach zrobił się pofalowany, zrobiły się takie dołki. Co to może byc?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z samego opisu trudno wywnioskować, czy rzeczywiście stan Pana języka świadczy o czymś poważniejszym, czy też nie. Z tego względu zalecamy wizytę lekarską. Proszę najpierw udać się do lekarza medycyny rodzinnej, który ustali, czy konieczna będzie dalsza diagnostyka u innych specjalistów.

Zdrowy język jest zazwyczaj koloru jasnoróżowego. Nie powinien posiadać niepokojących przebarwień i wyróżnia się z reguły sporą wilgotnością. Poza tym jego powierzchnia jest dość szorstka i można na niej dostrzec niewielkie bruzdy. Wszelkie odstępstwa od tego stanu mogą sygnalizować różne schorzenia, które warto skonsultować z lekarzem.

W pytaniu wspomina Pan o białym kolorze języka. Czasami taka barwa może sugerować grzybicę języka. Ta przypadłość objawia się charakterystycznym białym nalotem, który często rozprzestrzenia się na podniebienie i gardło. Pacjent może odczuwać także pieczenie tych okolic. Grzybicy może też towarzyszyć też nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Przyczyn tego stanu może być wiele. Wśród nich są np. zaburzenia odporności czy stosowanie niewłaściwej diety bogatej m.in. w dużą ilość cukrów. W leczeniu tej choroby języka zwykle stosuje się specjalne leki przeciwgrzybicze. Więcej o tym schorzeniu piszemy w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka

Oczywiście to tylko jedna z wielu możliwości, dlatego proszę nie zwlekać z konsultacją u specjalisty.

Przesyłamy też przykładowe odpowiedzi ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-jezyk-od-kilku-tygodni

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-bialy-jezyk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej