Czy nerwica objawia się pieczeniem języka?

Witam mam nerwice, czy podczas nerwica moze sie objawach pieczeniem jezyka i ust oraz białym nalotem na jezyku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

według najnowszych badań pieczenie języka może mieć związek z nerwicą. Na skutek zaburzeń oraz zmian w mózgu chorzy mogą odczuwać pieczenie języka bądź dostrzegać zmiany w obrębie jamy ustnej.

Co więcej, takie sytuacje zdarzają się częściej u kobiet niż u mężczyzn, dlatego naukowcy doszukują się również powiązań ze zmianami hormonalnymi.

Jednak pieczenie języka oraz występujący na nim nalot to objaw niecharakterystyczny, który może występować także z innych powodów. Pojawia się on w przypadku chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy czy problemów z tarczycą), chorób autoimmunologicznych czy też na skutek reakcji alergicznych. Warto więc udać się do lekarza i rozpocząć diagnostykę w tym kierunku.

Więcej na temat tej dolegliwości przeczyta Pan w naszym artykule pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-jezyka-pokarmy-choroby-urazy.

Przydatny może być również tekst dotyczący białego nalotu na języku: https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.