Z czego może wynikać pieczenie języka?

Pieczenie języka co może pomóc i jaka przyczyna czy może to być powiązane z refluksem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pieczenie języka może mieć wiele przyczyn – może być spowodowane przez co najmniej kilka chorób ogólnoustrojowych, zakażenia grzybicze i bakteryjne, niewłaściwą higienę jamy ustnej czy właśnie choroby układu pokarmowego, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, w nim odnajdzie Pani więcej informacji dotyczących przyczyn pieczenia języka: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-jezyka-pokarmy-choroby-urazy.

Przy chorobie refluksowej poza charakterystycznym bólem zamostkowym oraz zgagą może pojawić się właśnie dyskomfort w jamie ustnej i pieczenie języka. Wówczas leczenie opiera się na wyeliminowaniu przyczyny – powszechnie stosowane są leki IPP.

Niekiedy jednak ból języka może być spowodowany grzybicą, zaburzeniami hormonalnymi lub zakażeniem gronkowcem złocistym. Jeżeli więc dolegliwości pojawiły się niedawno, warto skonsultować się z lekarzem – po zapoznaniu się ze stanem jamy ustnej będzie w stanie zadecydować o ewentualnej diagnostyce lub skieruje Panią do gastroenterologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.