Czy taki wygląd języka jest niepokojący?

Witam, Od dwóch lat walczę z refluksem, który objawia się silną zgagą, za pomocą Dexilantu. Miałam wykonywaną gastroskopię i stwierdzono u mnie zapalenie błony śluzowej żołądka na tle nerwowym. Od kilku miesięcy zaczął niepokoić mnie wygląd mojego języka. Znajduje się na nim gruby, gesty biały nalot (czasem żółty w zależności, co pije). Czy jest to powód do niepokoju? Aktualnie znajduje się w Niemczech i do Polski zjadę za 3 miesiące. Czy stan mojego zdrowia znacznie się pogorszy, jeśli w ciągu tego okresu czasu nie zjawie się w gabinecie lekarskim? Mam 21 lat i nie wiem, co robić
KOBIETA, 21 LAT 3 miesiące temu

Jak wygląda balonikowanie zatok?

Balonikowanie zatok to jeden ze sposobów leczenia uciążliwego, ciągle nawracającego zapalenia zatok. Obejrzyj filmik i dowiedz się, jak wygląda ten zabieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Wszelkie niepokojące zmiany na języku warto skonsultować z lekarzem dermatologiem lub specjalistą laryngologii. Lista czynników, która może odpowiadać za pojawienie się tego typu objawów jest bardzo długa.

Nalot na języku może sygnalizować rozwój grzybicy jamy ustnej. Zazwyczaj pojawia się on w wyniku długotrwałego stosowania antybiotykoterapii oraz nieodpowiedniej diety. Poza nalotem mogą pojawić się też uczucie pieczenia oraz ból. W leczeniu grzybicy jamy ustnej stosuje się m.in. farmakoterapię. W tym przypadku nie bez znaczenia jest również odpowiedni styl życia – dbałość o higienę jamy ustnej oraz odstawienie używek, takich jak alkohol czy papierosy. Ważna jest również zdrowa dieta bogata w witaminy i inne składniki odżywcze oraz rezygnacja ze spożywania dużej ilości węglowodanów. Tego typu zmiany na języku mogą wystąpić również u osób chorujących na cukrzycę lub anemię. Czasami towarzyszą również poważnym schorzeniom ze strony układu pokarmowego. Nalot o zabarwieniu żółtym może z kolei sygnalizować różne zaburzenia w pracy wątroby.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jezyk

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów portalu abczdrowie.pl o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-bialy-nalot-na-jezyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-przyczyny-bialego-nalotu-na-jezyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-bialy-nalot-na-jezyku-ktory-cuchnie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-koncu-jezyka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-jezyku-i-bol-jezyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty