Czy istnieją sposoby, żeby pozbyć się tego nalotu?

Witam, od jakiegoś czasu zauważyłem nalot z tyłu języka (obszary, gdzie ciężko dostać się szczoteczką do zębów przez odruch wymiotny) w odcieniu żółci wraz z delikatnym białym. Nie występuje przy tym ból czy nieprzyjemny zapach. Leków żadnych również nie przyjmuje. Obstawiam, że może być to po prostu spowodowane grzybica języka. Z tym moje pytanie czy są jakieś sposoby czy leki na tę przypadłość, aby pozbyć się tego nalotu?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Niestety wyłącznie na podstawie samego opisu trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ta przypadłość może być spowodowana grzybicą czy też innymi schorzeniami. W tej sytuacji zalecamy najpierw wizytę u lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje Pana do specjalisty.

Widoczny nalot na języku to jeden z objawów kandydozy jamy ustnej. Poza nim pacjent może odczuwać również nieprzyjemny zapach z ust, znaczną suchość w gardle czy ból dziąseł. Problem ten często dotyka osoby, u których występuje obniżona odporność. Czasami ma on także związek ze stosowaniem diety ubogiej w witaminy i minerały czy długotrwałym zażywaniem różnych leków.

O tym, jakie leczenie będzie skuteczne w tym przypadku zadecyduje lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i zleceniu dodatkowych badań. W tym przypadku często stosowane są specjalne preparaty do płukania jamy ustnej. Jeżeli lekarz zauważy, że będzie to konieczne, być może zleci także przyjmowanie różnych suplementów na poprawę odporności. W leczeniu grzybicy ważną rolę odgrywa także odpowiednia dieta. W tym przypadku lepiej wyeliminować ze swojego jadłospisu m.in. produkty zawierające dużą ilość cukru.

Więcej informacji na temat grzybicy jamy ustnej można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mam-grzybice-jezyka-czy-cos-na-to-pomaga

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-przyczyny-bialego-nalotu-na-jezyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.