Jak leczyć to uczucie suchości w ustach?

Witam, od dłuższego czasu zmagam się z problemem suchości w ustach. Towarzyszy temu biały nalot na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust. Nawet po wypiciu wody po kilku minutach problem powraca

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, co powoduje tego typu dolegliwości, a dopiero później rozpocząć odpowiednie leczenie. Na początek proponujemy wizytę u lekarza medycyny rodzinnej oraz wykonanie podstawowych badań, np. morfologii krwi. Jeżeli lekarz zauważy coś niepokojącego, być może skieruje Pana na leczenie specjalistyczne.

Uczucie suchości może pojawić się bowiem z wielu różnych przyczyn. Czasami takie dolegliwości pojawiają się w przebiegu cukrzycy lub problemów z tarczycą lub problemów stomatologicznych. Wskazane byłoby więc wykonanie badań diagnostycznych również w tym kierunku.

Wspomina Pan w pytaniu, że poza suchością w jamie ustnej zauważył Pan również inne towarzyszące mu objawy, jak biały nalot na języku i nieprzyjemny zapach z ust. Tego typu dolegliwości mogą wskazywać również na grzybicę jamy ustnej. Tzw. kandydoza wywoływana jest przez drożdżaki. Zazwyczaj rozwija się u osób ze znacznie obniżoną odpornością, w wyniku niedoboru witamin lub długotrwałego stosowania niektórych leków. Konsultacja z lekarzem oraz zlecona przez niego diagnostyka z pewnością pomogą Panu ustalić przyczynę problemu i rozpocząć właściwe leczenie.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym podobnej problematyki:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-ustach

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają nasi eksperci:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-suchosci-w-ustach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-jezyku-i-nieprzyjemny-zapach-z-ust-u-33-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.