Jak leczyć te powikłania po anginach?

Po miesiącu leczenia złymi lekami anginy pojawił się ropień okołomigdałowy. Trafilem na tydzień do szpitala, tam byl nacinany i poszerzany, do tego klindamycyna i metronidazol. Stan się poprawil więc zostalem wypisany do domu. Jednak ciągle utrzymuje sie stan zapalny w gardle mimo oszczędzania się. Dodatkowo wystepuje suchość w ustach i białawy nalot na języku. Po wyjściu ze szpitala zacząłem odczuwać dolegliwości ze strony żołądka tj.puste odbijanie, uczucie pełności po niewielkim posiłku, czasami nudności. Na gastroskopii wyszło podejrzenie żółciowego zapalenia żołądka, chociaż bez konkretnej przyczyny. Od trzech tygodni stosuję helides 1x1 20mg, prokit 3x1 50mg , gaviscon na noc, oraz śpię na wysokich poduszkach. Proszę o pomoc bo dowiedziałem już kilku lekarzy a efektów brak

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ropień około migdałkowy to często powikłanie po anginie. Mogą mu towarzyszyć ból gardła oraz powiększone węzły chłonne. Rekonwalescencja pacjenta w tym przypadku może trwać przez dłuższy czas i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli dotychczas stosowane leczenie nie będzie przynosiło rezultatów lub dolegliwości będą się nasilały warto skontaktować się ponownie z lekarzem.

Oczywiście bez szczegółowych badań nie można wykluczyć, że za przyczyną Pana problemów z gardłem może odpowiadać grzybica jamy ustnej. Jedną z jej przyczyn może być długotrwałe stosowanie niektórych leków w tym antybiotykoterapii. Stan zapalny gardła, suchość w jamie ustnej, jak również charakterystyczny biały nalot mogą mieć właśnie związek z kandydozą. Jej leczenie odbywa się za pomocą stosowania odpowiednich leków przeciwgrzybicznych i miejscowych preparatów. Ponadto należy zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały oraz zrezygnować ze spożywania słodyczy.

Pana dolegliwości żołądkowe także mogą wynikać z przyjmowania leków na anginę. Pod wpływem stosowania antybiotyków mogło dojść do zaburzeń flory bakteryjnej. W tym przypadku warto sięgać regularnie po probiotyki, w tym naturalne produkty, jak kefir czy maślanka, które mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. W razie nasilenia się dolegliwości sugerujemy dodatkowo kontakt z gastrologiem.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania

Być może przydatne okażą się również odpowiedzi naszych specjalistów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/meczaca-suchosc-w-ustach-i-bialy-nalot-na-jezyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-jezyku-metaliczny-posmak-i-suchosc-w-jamie-ustnej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nalot-na-jezyku-po-kuracji-antybiotykowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-jezyku-u-18-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.