Co oznaczają te białe skórki w jamie ustnej?

Dzień dobry, Od jakiegoś czasu rano od razu po przebudzeniu w jamie ustnej mam „ciągnące„ się białe błonki. Miałem okres, że w nocy przygryzałem poliki i zastanawiam się czy, to nie pokłosie tego przygryzania. Dodam, że nie palę ani nie pije i ogólnie prowadzę zdrowy tryb życia. Do mycia zębów używam pasty sensodyne i płynu listerine i dodatkowo czyszczę język specjalną szczoteczką, a kamień nazębny miałem usuwany w zeszłym roku.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

możliwe, że białe błonki znajdujące się w jamie ustnej po przebudzeniu mają związek z przygryzaniem policzków.

Zdaniem naszych ekspertów z zakresu stomatologii białe zmiany na ustach po przebudzeniu mogą być objawem grzybicy jamy ustnej lub chorób układu pokarmowego (np. refluksu żołądkowo-przełykowego). Czasem zdarza się, że składniki dotychczas stosowanych preparatów do higieny jamy ustnej są zbyt agresywne i trzeba je zmienić na łagodniejsze.

Inne możliwe przyczyny to: stan zapalny języka, pleśniawki, leukoplakia lub niewłaściwa higiena jamy ustnej. Dobrze by było również wykonać wymaz z gardła i języka.

Inne pytania z tej tematyki znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-klejace-uplawy-na-ustach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-grzybica-w-jamie-ustnej-moze-objawiac-sie-bez-bialego-nalotu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pojawiajacy-sie-w-jamie-ustnej-bialy-ciagnacy-sie-nalot-przy-dziaslach-oraz-na-policzkach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.