Co oznaczają białe plamki w jamie ustnej u 33-latki?

Witam. Od około co najmniej 3 miesięcy mam w jamie ustnej kilka skupisk malych białych kropek które nie bolą nie swędzą ani nie pieką po prostu są. Lekarz rodzinny przepisal mi nystatyne, bez zmian. Co to może byc?

Lek. Wojciech Zygmunt

Najprawdopodobniej jest to kandydoza (forma grzybicy) jamy ustnej. Jeżeli zmiany nie ustąpią po zastosowanym leczeniu (nystatyna) należy wdrożyć diagnostykę pod kątem leukoplakii lub innych rzadszych zmian. Warto zobaczyć czy zmiany można zdjąć przy pomocy szpatułki. Jeżeli można, to jest to najpewniej kandydoza, w innym przypadku może to być leukoplakia, ale wówczas powinien obejrzeć to doświadczony lekarz (najlepiej laryngolog). Pozdrawiam i życzę zdrowia.