Co oznaczają te naloty w jamie ustnej po Covid?

Czy możliwe jest, że po przejściu zakażenia koronawirusem, na błonie śluzowej jamy ustnej zrobiły mi się takie białawe naloty (niezbyt ich dużo)? Bo dodam, że przed koronawirusem tego nie miałem, a teraz lekko białawy kolor widać nawet na prawym migdale.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

biały nalot na migdałkach może wskazywać na wiele różnych schorzeń – w ten sposób mogą objawiać się zarówno pleśniawki, jak i angina. Bez badania niestety nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny pojawienia się białego nalotu.

W przypadku anginy wirusowej, która ma łagodniejszy przebieg niż angina bakteryjna, wywoływana przez paciorkowce, poza białym nalotem na migdałkach występuje ból gardła, z kolei gorączka nie musi pojawiać się.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-angine-charakterystyka-anginy-plukanka-z-malin-syrop-z-cebuli-szalwia-rumianek.

Jeżeli jednak dolegliwości tego typu nie dotyczą Pana, to niewykluczone, że biały nalot to pleśniawki. Zazwyczaj doskwierają dzieciom i są reakcją organizmu na obniżoną odporność – np. w wyniku przejścia jakiejś infekcji. Być może infekcja COVID-19 była dla Pańskiego układu odpornościowego dużym obciążeniem i w efekcie pojawiły się pleśniawki. Wywołuje je grzyb Candida albicans, który bytuje w ludzkim organizmie – jego obecność nie szkodzi zdrowym osobom, lecz tym, których układ immunologiczny szwankuje.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-gardla.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.