Co oznaczają te zmiany w jamie ustnej u 21-latka?

Witam! Od około dwóch tygodni walczę z przeziębieniem i w ostatnim czasie zauważyłem dziwną krostę w jamie ustnej. Zdaję sobie sprawę z powiększonych migdałków, ale lekarze od urodzenia mówią, że taki jest ich „urok” i są po prostu duże. Chciałem zapytać czy jest to angina i wywołane nią czopy ropne, czy coś innego czym powinienem się przejąć? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Pańskie pytanie bez obejrzenia zmiany w jamie ustnej. Uważamy więc, że powinien Pan zapisać się na wizytę lekarską, ponieważ konieczna jest bezpośrednia ocena lekarza, który zaleci dalsze postępowanie i zaproponuje ewentualne leczenie.

Angina objawia się nie tylko bólem gardła i zaczerwienionymi migdałkami, ale również powiększonymi węzłami chłonnymi, gorączką, a czasem także nalotem na migdałkach. Jeśli angina ma podłoże bakteryjne, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Proszę więc nie zwlekać i umówić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Więcej na temat anginy oraz sposobów jej leczenia przeczytać można w poniższych tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/angina,

https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.