Dlaczego mam suchość w jamie ustnej?

Dzień dobry, od bardzo długiego czasu odczuwam dużą suchość w jamie ustnej, zwłaszcza wieczorem, w nocy i nad ranem. Od kilku dni, zauważyłam, że moja ślina rano jest podbarwiona na różowo. W ciągu dnia nie mam takiego problemu, tylko w nocy lub zaraz po przebudzeniu. Po kilju "odpluciach" problem mija. Odczuwam też często suchość w śluzówce nosa, ale nie zawsze. Innych objawów ze strony przewodu pokarmowego czy oddechowego brak. Dodam jeszcze, że od kilku lat przyjmuję lek Miravil 100mg na dobę. Proszę powiedzieć, czy objawy wskazują na ciężką chorobę? Wizyta u lekarza za kilka dni, a ja bardzo się denerwuję.Dziękuję za wskazówki.
KOBIETA, 42 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

suchość w jamie ustnej to bardzo częste działanie niepożądane wynikające ze stosowania leku Miravil. Taki skutek uboczny występuje częściej niż u jednego na 10 pacjentów. Najprawdopodobniej więc suchość w jamie ustnej również u Pani ma związek z przyjmowaniem lekiem.

Podbarwienie śliny na różowo może natomiast wynikać z drobnych krwawień w obrębie jamy ustnej. Może to być spowodowane podrażnieniem śluzówki, suchym powietrzem, używaniem twardej szczoteczki do zębów czy nieświadomym gryzieniem wewnętrznej strony policzków lub języka podczas snu. Suchość w jamie ustnej może także sprzyjać zapaleniu dziąseł, to zaś może prowadzić do drobnych krwawień, zwłaszcza w nocy, gdy nie przełykamy śliny tak intensywnie, jak w ciągu dnia.

Więcej na temat suchości w jamie ustnej można przeczytać w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-ustach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.