Suchość w jamie ustnej

Od około 2-3 tygodni odczuwam suchość w jamie ustnej, podniebienia. Odczuwam przez to pieczenie w gardle. Mam w związku z tym problem z połykaniem. Tak jakbym w przełyku cały czas coś miała. W nocy budzę się, bo kiedy oddycham przez usta, wiadomo suchość wzmaga się jeszcze bardziej. Koło łóżka cały czas musi stać woda do popijania. Ślina stała się wręcz gęsta i jest jej mało. Dlatego w ciągu dnia też woda musi być używana co chwilę. Ponadto odczuwam suchość w nosie, tak jakby wszystko było zatkane i nic nie chciało spływać. Wcześniej kichanie i katary sienne/alergiczne mnie nie opuszczały, bez chusteczki ani rusz. Teraz wszystko tak nagle się zmieniło, co to może być? Nadmieniam, że mam 53 lata, do chwili obecnej nie miałam większych problemów ze zdrowiem, za wyjątkiem zapalenia oskrzeli, grypy itp. zdarzały się też spadki poziomu żelaza. Ostatnia miesiączka, co prawda dość skąpa była na początku września. Bardzo proszę o pomoc.

Witam! Suchość w jamie ustnej jest objawem niespecyficznym, mogącym sugerować wiele chorób i zaburzeń. Ustalenie właściwej przyczyny dolegliwości możliwe jest po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego. Konieczne jest bowiem ustalenie, czy nie zaczęła Pani przyjmować nowych leków w ostatnim czasie, przede wszystkim czy nie doszło do modyfikacji leczenia nadciśnienia tętniczego, czy nie zaczęła Pani przyjmować leków przeciwbólowych, przeciwhistaminowych (alergicznych). Stosowanie powyższych leków może powodować podobne dolegliwości. Jeżeli nie stosuje Pani żadnych farmaceutyków, należałoby zgłosić się do lekarza rodzinnego, który najprawdopodobniej zleci Pani badania kontrolne, przede wszystkim morfologię i poziom glukozy na czczo. Podobne dolegliwości często są objawem cukrzycy i chorób układowych. Na koniec oczywiście nie możemy wykluczyć menopauzy, w czasie której kobiety skarżą się na uczucie suchości w jamie ustnej. Jeżeli jednak nadal miesiączkuje Pani regularnie i nie odczuwa Pani przy tym innych dolegliwości, wydaje się to być mało prawdopodobne. Pozdrawiam