Nawracająca suchość i pieczenie w jamie ustnej

Dobry wieczór! Od dłuższego czasu mam nawracającą się suchość w ustach i pieczenie języka ale także co jakiś czas na śluzówce dolnej wardze pojawia się taka lekka wypukłość,która po krótkim czasie się wchłania,staje się płaska i rozlewa się na całą wargę.Na początku jest mocno czerwona a następnie jaśnieje i zanika. Pojawia się to co jakiś czas.Chodzę do dermatologa,przepisuje mi sachol żel i chlorchinaldin maść,ale to nawraca.Co to może być i jak to leczyć?Proszę o pomoc!Ewa

Idź do laryngologa. może to być cysta śluzowa wargi. Leczy się ja wycinając w całości. Suchość w ustach może mieć wiele przyczyn. Nie znam Twoich innych chorób, nawyków, używek, diety itd. Musieli byśmy dłużej pogadać.

Witam, jest wiele przyczyn suchości w jamie ustnej. Może ona być spowodowana przyjmowanymi lekami (np. leki na nadciśnienie, diuretyki, niektóre leki przeciwbólowe, antyhistaminowe, przeciwpadaczkowe, antydepresyjne, preparaty żelaza i wiele innych). Przyczyną mogą być też choroby ogólne np.zespół Sjögrena, reumatoidalne zapalenie stawów czy choćby cukrzyca. Również choroby ślinianek czy małych gruczołów ślinowych. Pieczenie języka oraz zmiany na błonie śluzowej warg mogą wystąpić jako następstwo zmniejszonego wydzielania śliny. Najlepiej udać się do Poradni Chorób Błony Śluzowej - by ustalić przyczynę i potem skutecznie leczyć. Dla złagodzenia objawów radziłabym płukać jamę ustną naparem z siemienia lnianego. Natomiast nie polecam stosowania Sacholu na zmiany na śluzówce.
Serdecznie pozdrawiam