Dlaczego mam suchość w ustach po kawie?

Witam. Zauważyłam że po wypiciu kawy mam sucho w ustach do końca dnia. Piłam kawę rozpuszczalną i myślałam że to w niej tkwi problem więc zmieniłam kawę na zbożową lecz nie rozwiązało to problemu. Piję wodę ale to nie pomaga. Czy powinnam przestać pić kawę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Nadmierna suchość w ustach, zwana również kserotomią, jest uciążliwą dolegliwością i trudno sobie z nią poradzić, ponieważ nie pomaga tu nawet wypicie wody czy przepłukanie jamy ustnej.

Przyczyn kserotomii może być wiele, m.in.: niedostateczne nawodnienie organizmu, przyjmowane niektórych leków (np. środki przeciwdepresyjne czy przeciwhistaminowe), palenie tytoniu. Ponadto suchość w ustach może świadczyć o schorzeniach, jak nadczynność tarczycy, grzybica jamy ustnej, sarkoidoza, anemia, awitaminoza.

Przy tej dolegliwości zalecane jest unikanie wszelkich używek: alkoholu, papierosów, ale też napojów kofeinowych. Jeśli zauważyła Pani, że ten dokuczliwy objaw nasila się po spożyciu kawy (czy to rozpuszczalnej, czy zbożowej), dobrym pomysłem będzie odstawienie, przynajmniej na jakiś czas tego typu napojów , by sprawdzić, czy faktycznie jest to przyczyną. Jeśli tak, i suchość przestanie Pani dokuczać, wskazane byłoby zupełne odstawienie kawy.

Jak wcześniej zostało to wspominane, suchość w ustach może mieć wiele przyczyn, dlatego warto udać się z problemem do lekarza rodzinnego. Po rozmowie, specjalista zadecyduje, czy wskazana będzie dalsza diagnostyka.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułami na naszym serwisie, w których szerzej omawiany jest problem suchości w ustach:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-ustach

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-jamie-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/kserostomia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.