Dlaczego mam sucho w buzi w ciąży?

Witam Jestem w 3 miesiącu ciąży. Od paru tygodni mam sucho w buzi. Język jest z lekkim białym nalotem, przez to mam wrażenie, że jest aż szorstki. Do tego od tygodnia doszedł okropnie suchy nos. Stosuje krople dla kobiet w ciąży, ale nos nadal suchy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
kserostomia, czyli wysuszona śluzówka jamy ustnej może mieć wiele przyczyn – najczęściej wiąże się bezpośrednio z infekcją, natomiast w Pani przypadku prawdopodobnie wynika z nadmiernego wydzielania hormonów. Zdarza się to w ciąży, natomiast warto skonsultować tę dolegliwość z internistą na wypadek gdyby przyczyna była poważniejsza – niekiedy kserostomia świadczy o chorobach tarczycy, cukrzycy, grzybicy jamy ustnej, a także o niedoborach – żelaza i witamin z grupy B. Warto zatem przy okazji wykonywania morfologii oznaczyć poziom tych witamin i żelaza – w ciąży znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na te składniki. Więcej o chorobie i możliwych jej przyczynach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kserostomia.
Proszę również pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu – uczucie suchości w ustach często ma bezpośredni związek z odwodnieniem. Jeśli to nie przyniesie poprawy, zaś konsultacje lekarskie wykluczą infekcję, proszę spróbować pić napar z siemienia lnianego, który pomoże w nawilżeniu śluzówki. Może Pani również spróbować inhalacji z soli fizjologicznej oraz warto kupić nawilżacz powietrza do mieszkaniu. Właściwości nawilżające mają także: lipa, prawoślaz, aloes, tymianek, podbiał, werbena oraz porost islandzki – wszystkie te składniki roślinne odnajdzie Pani w produktach typu pastylki, płukanki i mieszanki do przygotowywania naparów. Więcej sposobów na zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z suchością w ustach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-gardle-przyczyny-metody-przeciwdzialania.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.