Dlaczego po kawie muszę się wypróżnić?

Mam wrażenie, że nie służy mi codzienne picie kawy - z reguły piję ją okazjonalnie, jednak gdy zdarzy mi się pić codziennie (zazwyczaj w porze podwieczorka na pusty żołądek albo z jakąś słodką przekąską) to po tygodniu następuje masywne wypróżnienie z miękkim stolcem. Czytałem, że na niektóre osoby kawa działa przeczyszczająco - czy to może być od tego?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wiele osób po wypiciu kawy musi niezwłocznie skorzystać z toalety. Dzieje się tak, ponieważ kawa nie tylko pobudza, ale wpływa także na układ pokarmowy. Kofeina, zawarta w kawie, może stymulować perystaltykę jelit oraz zwiększyć produkcję kwasu żołądkowego, co może przyspieszyć proces trawienia i przemieszczania pokarmu przez przewód pokarmowy.

Warto jednak zauważyć, że reakcja organizmu na spożycie kawy może być różna w zależności od jednostki. Nie każda osoba odczuje potrzebę wypróżnienia po wypiciu kawy, a niektórzy mogą być bardziej wrażliwi na działanie kofeiny niż inni. Jeśli kawa Panu nie służy, to lepiej ją odstawić.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-czestomocz-po-kawie-jest-normalny,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-z-rana-po-wypiciu-kawy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozwolnienie-po-kawie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.