Rozwolnienie po kawie

od jakiegos czasu mam rozwolneinie po kawie, nowych potrawach, alkoholu, papieroasach. wczesniej tego nie mialem. co moze byc przyczyna? jak to zdiagnozowac?
ponad rok temu

Witam! Kawa, ze względu na swoje właściwości pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego może rozluźniać konsystencję stolca. Jest to zjawisko dość powszechne. Podobnie może działać alkohol. Aby zdiagnozować czy nie mamy do czynienia z zaburzeniem pracy przewodu pokarmowego należy wykonać kilka badań krwi (amylaza, lipaza, bilirubina, GGPT) oraz badanie ogólne kału. Dolegliwości proponuję skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Witam, zarówno kawa jak i alkohol czy papierosy mają działanie przyspieszające perystaltykę jelit, co może wywołać biegunkę/rozwolnienie. Ostre i mocno przyprawione potrawy także. Jeśli rozwolnienie będzie się przedłużać i będą mu towarzyszyć inne objawy warto udać się do lekarza internisty, który zadecyduje czy nie warto zrobić badań gastrologicznych. Na razie proponuję odstawić lub zmniejszyć ilość produktów w diecie powodujących problem. Pozdrawiam.