Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozwolnienie po kawie

od jakiegos czasu mam rozwolneinie po kawie, nowych potrawach, alkoholu, papieroasach. wczesniej tego nie mialem. co moze byc przyczyna? jak to zdiagnozowac?
ponad rok temu

Od czego zależy indeks glikemiczny potraw?

Indeks glikemiczny to poziom glukozy, jaki pozostaje we krwi poz spożyciu posiłku. Informacja o IG potraw jest bardzo istotna dla osób odchudzających się oraz cukrzyków.

Witam! Kawa, ze względu na swoje właściwości pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego może rozluźniać konsystencję stolca. Jest to zjawisko dość powszechne. Podobnie może działać alkohol. Aby zdiagnozować czy nie mamy do czynienia z zaburzeniem pracy przewodu pokarmowego należy wykonać kilka badań krwi (amylaza, lipaza, bilirubina, GGPT) oraz badanie ogólne kału. Dolegliwości proponuję skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Należy udać się do lekarza internisty lub gastrologa. Być może jest to efekt stresu, a być może czegoś poważniejszego.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0

Witam, zarówno kawa jak i alkohol czy papierosy mają działanie przyspieszające perystaltykę jelit, co może wywołać biegunkę/rozwolnienie. Ostre i mocno przyprawione potrawy także. Jeśli rozwolnienie będzie się przedłużać i będą mu towarzyszyć inne objawy warto udać się do lekarza internisty, który zadecyduje czy nie warto zrobić badań gastrologicznych. Na razie proponuję odstawić lub zmniejszyć ilość produktów w diecie powodujących problem. Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy