Witam Panią serdecznie! Wpływ na powstanie choroby ''leniwych jelit'' ma zazwyczaj siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta oraz ciągły pośpiech w codzienności u wielu ludzi. Taki tryb życia może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z układów, który najszybciej odczuwa skutki takiego stylu życia jest nasz przewód pokarmowy, a szczególnie jego dolna część, to znaczy jelita. Jeżeli nasz organizm nie ma prawidłowej stymulacji, to znaczy źle się odżywiamy, nie uprawiamy żadnych sportów przez co mamy ograniczoną aktywność fizyczną, nasze jelito robi się coraz bardziej leniwe. W wyniku tego przestają działać mechanizmy, które odpowiadają za odruch wypróżniania. Pojawia się wtedy syndrom jelita leniwego, zaparcia stają się nawykiem i towarzyszy temu ogromny dyskomfort. Inną przyczyną tego stanu rzeczy może być nadużywanie środków przeczyszczających, które podrażniają błonę śluzową naszych jelit. Bardzo niebezpieczne są środki, które zawierają antra-związki, to znaczy: liście i strączki senesu, korzeń kruszyny, korzeń rzewienia. Jeśli stosujemy te środki rozleniwiamy jeszcze bardziej jelito, zamiast je pobudzać. Konsekwencją tego jest niestety uzależnienie naszego układu pokarmowego od preparatów na przeczyszczanie. W takim wypadku jelita nie są w stanie funkcjonować prawidłowo i może właśnie pojawiać się ból. Warto wtedy udać się do specjalisty po preparaty, które mają małe ilości związków wymienionych powyżej, aby rozpocząć prawidłową terapię. Konieczna jest konsultacja lekarska w celu rozpoczęcia właściwego leczenia. Aby zapobiec rozwojowi tej sytuacji nasze działania powinny obejmować sfery codziennego życia, takie jak zmianę sposobu żywienia, zwiększenie aktywności fizycznej oraz regularny, stabilny tryb życia. Warto się na tym skupić rozpoczynając terapię. W Pani przypadku konieczna będzie wizyta u gastrologa. Możliwe, iż incydent, po którym znalazła się Pani w szpitalu był wynikiem nałożenia się na przewlekłą niedomogę jelit stanu zapalnego wywołanego bakterią. Tak czy inaczej nie należy bagatelizować tego problemu i udać się do specjalisty.
Zaparciem nazywamy stan, w którym liczba wypróżnień wynosi mniej niż 3 w tygodniu. Za normę uważa się liczbę wypróżnień pomiędzy 2 razy dziennie, w 5-7 razy w tygodniu. Jeśli występują sporadyczne odstępstwa od tej reguły, nie powinny one budzić zbytniego niepokoju. Jeśli jednak nie ma wypróżnień więcej niż tydzień, zawsze należy działać. W normalnym stanie pokarm powinien przemieścić się przez całe jelito w czasie nie dłuższym niż 72 godziny. Jest to jednak cecha osobnicza i u jednych osób trwa to dłużej, u innych krócej.
Można wyróżnić kilka głównych przyczyn zaparć. Należą do nich:
zaparcie czynnościowe- spowodowane jest przyjmowaniem leków, np. tych nasercowych, przeciwbólowych. Poza tym ich przyczyną jest często niewłaściwa dieta.
Zaparcia nawykowe-ich przyczyną jest nieregularny tryb życia, wypróżnienia w pośpiechu, niechęć do korzystania z publicznych toalet.
Zaparcia mogą być też spowodowane niedoczynnością tarczycy, chorobami jelit lub chorobami mięśniowymi.
Leczenie zaparć można rozpocząć od tzw. domowych sposobów. Obejmują one picie dużej ilości wody mineralnej, około 1,5-2 litry dziennie, spożywanie regularnie 4-5 posiłków oraz spożywanie pokarmów zawierających dużą ilość błonnika. Można jeść figi, suszone śliwki, otręby pszenne, ciemne pieczywo. Unikać należy białego ryżu, kakao, czekolady, ziemniaków w dużych ilościach oraz bananów. Poza tym należy włączyć większą ilość wysiłku fizycznego. Jeśli te działania nie przyniosą poprawy, można spróbować leczyć zaparcia farmakologicznie.
W leczeniu farmakologicznym zaparć dostępnych jest kilka różnych typów preparatów. Sa to preparaty parafinowe, pokrywające jelito cienką, śliską warstwą, co ułatwia oddawanie stolca. Inny rodzaj to leki osmotyczne, które "zbierają" wodę, powoduje to rozciągnięcie ścian jelita i pobudzenie jego perystaltyki. Poza tym na rynku dostępne też preparaty pęczniejące, pobudzające ruchy robaczkowe jelit. Zawierają one w swoim składzie len oraz nasiona babki lancetowatej zwyczajnej. Są też preparaty drażniące, które podrażniają ściany jelit. Znajdują się one w wielu preparatach odchudzających. Leczenie farmakologiczne powinno być ostatecznością, jelita przyzwyczajają się do leków i potem nie umieją już same funkcjonować. Lekarz powinien wykluczyć, czy przyczyną zaparć nie są choroby ogólnoustrojowe czy choroby jelita.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co na problemy z wypróżnianiem się? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Perystaltyka jelit leniwa - co to znaczy?? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy lek Trittico powoduje spowolnienie perystaltyki jelit? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak poprawić perystaltykę jelit? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego mój brzuch jest mocno wzdęty? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Silne skurczowe bóle brzucha i jelit – odpowiada Dr n. med. Michał Kusiński
- Jak leczyć te uporczywe zaparcia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Skurcze jelit i odbytu oraz bóle brzucha – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Bolesne skurcze, wzdęcia i wzmożona perystaltyka jelit – odpowiada Dr n. med. Daniela Kurczabińska-Luboń
- Sposoby na usprawnienie pracy jelit – odpowiada Magdalena StusiĹska