Jak leczyć te uporczywe zaparcia?

Dzień dobry. Piszę z dość wstydliwym problemem. Od około 2 lat cierpię za zaparcia jednak w ostanie pół roku jest gorzej niż było. Nie potrafię oddać stolca, pomagaja mi tylko tabletki przeczyszczajace, które biorę 2 razy w tygodniu a i tak nie zawsze mam uczucie całkowitego wyróżnienia. Nie jem mleka, ponieważ ma na nie uczulenia, słodyczy, rzadko kiedy jakieś fast foody. Próbowałam już suszonych śliwek, kefiru, babki palesznik, się mienia lnianego nawet probiotyków i nic nie pomaga.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

standardowo leczenie uporczywych zaparć wymaga zmiany trybu życia oraz przeanalizowania jadłospisu. Jeżeli dolegliwości te pojawiły się 2 lata temu, to warto zastanowić się, co się zmieniło w Pani życiu (być może siedzący tryb życia, słabe nawodnienie organizmu, mało błonnika itd.). Najczęściej przyczyną zaparć są właśnie tego typu zaniedbania.

Niekiedy jednak, by ustalić przyczynę uporczywych zaparć konieczna jest wizyta u lekarza, a także diagnostyka – np. kolonoskopia, anoskopia, a czasami nawet uzasadniony jest rezonans magnetyczny. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/endoskopia-jelita.

Poza przyczynami zaparć wynikającymi z chorób układu pokarmowego (np. polipów jelita grubego), problemy z wypróżnieniem mogą powodować zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca czy choroby układu nerwowego. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/uporczywe-zaparcia-jak-z-nimi-walczyc.

Jeżeli standardowe metody przeciwdziałania zaparciom w postaci dużej ilości błonnika, napojów probiotycznych i produktów ułatwiających wypróżnianie, konieczne może być zwrócenie się do lekarza po farmaceutyki wspomagające perystaltykę jelit czy zmiękczające stolec. Wśród takich specyfików znajdują się te zawierające laktulozę, a także płynna parafina czy olej rycynowy oraz leki poprawiające motorykę jelit.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-mocne-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.