Co znaczą te zaparcia?

Witam, Mam zaparcia i do tego naprzemiennie robię małe bobki bardzo trudne do wydalenia a parę dni później ołówkowe stolce płynne ale również ciężkie do wydalenia! Co może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie wspomina Pani od jak dawna trwa ten problem – czy pojawił się niedawno, czy też zawsze występowały problemy z wypróżnieniem. Jest to bardzo istotna informacja, bowiem przyczyn zatwardzeń, zaparć czy ołówkowatych stolców może być wiele.

Najczęstszą przyczyną problemów z defekacją jest nieodpowiednia dieta, brak prawidłowego nawodnienia organizmu i brak aktywności fizycznej. Modyfikacje na tych trzech polach pozwalają na zminimalizowanie problemów z wypróżnianiem niemal do zera.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-pomaga-na-zaparcia.

Natomiast, jeżeli nagle pojawia się zmiana konsystencji stolca czy częstotliwości wypróżnień i nie ma to związku ze zmianą rytmu dnia czy trybu życia, to zdecydowanie nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Szereg chorób w obrębie dolnego odcinka układu pokarmowego, a także choroby ogólnoustrojowe mogą powodować zaburzenia rytmu wypróżnień.

Zdecydowanie najbardziej niepokojące są cienkie, ołówkowate stolce – wymagają zbadania. Takie dolegliwości może powodować nawet nowotwór, prowadzący do zwężenia odbytu i utrudnień w wypróżnieniu.

Również zespół jelita drażliwego, a także stany zapalne jelit i polipy w obrębie jelit grubego bywają przyczyną wspomnianych przez Panią dolegliwości. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Sugeruję, by zwróciła się Pani do internisty, który po badaniu per rectum oceni konieczność dalszej diagnostyki i pokierowania Pani do proktologa. Jest to absolutnie niezbędne, by odnaleźć przyczynę problemów z wypróżnieniem.

Być może pomocny okaże się także artykuł dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-wyproznianiem-jak-sobie-z-nimi-radzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.