Czy mogę mieć raka jelit?

Witam, chciałabym się poradzić, od zawsze jak pamiętam wyprozniałam się co 3-4 dni, kilka miesięcy temu brałam hormony w postaci tabletek ponieważ miałam torbiel na lewym jajniku, po wybraniu hormonów zaczęłam wyprozniam się raz dziennie. Brałam również przedtem debutir. Nie boli mnie brzuch czuje się dobrze, stolec wygląda prawidłowo nie mam teraz zaparc ani biegunek. Czy taka zmiana w częstości wyproznien jest podejrzana? Mam dopiero 26 lat. W Internecie pisze że to jeden z objawów raka A ja zaczynam panikowac. Bardzo proszę o poradę czekam na każdą odpowiedź. Z góry dziękuję pozdrawiam...
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

zmiana rytmu wypróżnień może być objawem niepokojącym, wskazującym na schorzenia układu pokarmowego (choć niekoniecznie na nowotwór) pod warunkiem, że występują dodatkowe symptomy. Mam tu na myśli m.in. bóle brzucha, zmianę konsystencji stolca, niekiedy pojawiające się w nim niestrawione resztki jedzenia, kulki tłuszczu czy krew. Takie symptomy mogą być alarmujące i na pewno wymagają wdrożenia diagnostyki. Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-o-problemach-z-wyproznianiem.

Natomiast sama zmiana częstotliwości defekacji – jeżeli nie przekracza trzech stolców na dobę, nie jest symptomem choroby. Rytm wypróżnień jest kwestią indywidualną i za prawidłowy uznawane jest zarówno wypróżnianie się trzykrotne w ciągu doby, jak i jedno w przeciągu kilku dni. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/regularne-wyproznianie-sie-dlaczego-jest-tak-wazne-i-o-czym-swiadczy-jego-brak.

Proszę zwrócić uwagę, czy zmiana częstotliwości oddawania stolca nie idzie w parze, w Pani sytuacji, ze zmianą diety czy rytmu dnia. Jeżeli nie, warto obserwować swój organizm, by wyłapać ewentualne symptomy choroby.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o raku jelita grubego może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu.

Może Pani również zdecydować się na wykonanie badań kału, w tym posiewu oraz badania na krew utajoną oraz badanie poziomu kalprotektyny, które powinno wykluczyć nowotwór, którego Pani się obawia. O tym przeczyta Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona oraz https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty