Czy to mogą być objawy raka jelita grubego?

Witam .mam 40 lat.od pewnego czasu zauwazylem ze przy zwyklym pierdnieciu leci mi spora ilosc krwi. Na dodatek mam luzne stole wzdety brzuch i strasznie się pocę. Jestem wiecznie zmeczony .wspomne ze dziadek miał raka jelita grubego.czy powinienem sie obawiac?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie powinien Pan nie zwlekając skonsultować się z lekarzem – internistą lub bezpośrednio z proktologiem. Poza morfologią i badaniem na krew utajoną w kale (test można kupić także w aptece), konieczne jest wykonanie badania per rectum, a w dalszej kolejności – kolonoskopii. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu.

Niestety rak jelita grubego długo może nie dawać żadnych objawów, które później uderzają ze zdwojoną siłą. Symptomy takie jak: przewlekłe zmęczenie, krwawienie z odbytu czy wzdęcia brzucha mogą (choć nie muszą!) wskazywać na nowotwór. Tutaj pozna Pan inne, typowe dla raka jelita grubego, objawy: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-jelita-grubego-symptomy-najczestsze-nietypowe-profilaktyka-leczenie. Proszę również zwrócić uwagę czy nadmierna potliwość nie jest związana np. z podniesioną temperaturą ciała, która także może wskazywać na nowotwór.

Ponieważ jest Pan obciążony genetycznie, tym bardziej nie powinien Pan bagatelizować niepokojących dolegliwości. Szybkie wykrycie nowotworu daje duże szanse na wyleczenie bez przykrych konsekwencji w postaci stomii, a odwlekanie w czasie decyzji o diagnostyce może prowadzić do pojawienia się przerzutów.

Jeśli jest Pan zainteresowany, to inne przyczyny krwawienia z odbytu zostały wskazane także w tym materiale – zachęcam do wnikliwej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.