Czy to krwawienie z odbytu świadczy o raku?

Mój partner od 4 miesięcy krwawi z odbytu niezależnie czy się wypróżnia czy nie. Stolec to sama woda zabarwiona krwią. Miewa też bóle brzucha i wymioty. Nadmienię ze jego dziadek zmarł na raka jelita grubego. O czym mogą świadczyć te ciągle krwawienia u niego? Czy to rak? Już dwa razy pisałam i nie uzyskałam odpowiedzi. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o ile jednorazowe krwawienie pojawiające się w trakcie wypróżnienia nie musi oznaczać niczego niepokojącego, a pojawiające się sporadycznie stolce ze świeżą krwią bywają oznaką hemoroidów, tak opisywane przez Panią dolegliwości partnera mogą być poważne.

Zarówno krwiste biegunki, jak i dolegliwości bólowe i mdłości oraz wymioty są alarmujące i stanowią podstawę do wszczęcia diagnostyki, mającej na celu ustalenie źródło krwawienia oraz powód dolegliwości. Niewykluczone, że Pani partner boryka się z którąś z chorób zapalnych jelit, choć przyczyna może być też dużo poważniejsza.

Choć przyjęło się uważać, że rak jelita grubego dotyka pacjentów w starszym wieku, to niestety coraz częściej ten typ nowotworu staje się udziałem młodych ludzi. Ma to bezpośredni związek z dietą – wysokoprzetworzonymi pokarmami, pełnymi tłuszczów trans czy węglowodanów prostych oraz brakiem aktywności fizycznej.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji o raku jelita grubego odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu.

Niestety nie sposób bez badania wskazać źródła dolegliwości Pani partnera – konieczne jest choćby proste i szybkie badanie per rectum oraz podstawowa morfologia krwi z oznaczeniem poziomu OB i CRP. Warto również niezwłocznie zwrócić się do specjalisty – badanie jelita grubego jest wskazane, by ustalić obecność nowotworu czy polipa. Polipy są stosunkowo często występującym schorzeniem, które może dawać objawy w postaci bólu brzucha. Ulegają dość łatwo zezłośliwieniu, dlatego nie należy ich bagatelizować, zwłaszcza powinien o tym pamiętać Pani partner, który jest w pewnym stopniu obciążony ryzykiem zachorowania na nowotwór jelita grubego.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/polipowatosc-jelita-grubego.

Proszę niezwłocznie skonsultować się z internistą – po zebraniu wywiadu i zleceniu podstawowych badań zadecyduje o dalszej diagnostyce i skierowaniu Pani partnera do specjalisty.

Problem krwawienia z odbytu poruszają także nasze artykuły: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego oraz https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit-i-odbytu-nowotwor-jelit-zespol-jelita-drazliwego-zylaki-i-szczelina-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

Podane przez Panią objawy niekoniecznie muszą świadczyć o raku. W zależności jaka krew jest w stolcu (czy jest ona świeża, czy też jest to bardziej domieszka krwi) podejrzewamy krwawienie z innego odcinka przewodu pokarmowego. Podane przez Panią objawy i dodatni wywiad rodzinny w kierunku nowotworu jelita grubego bezwzględnie wskazują na konieczność osobistej wizyty lekarskiej celem wykonania badania per rectum oraz ewentualnego skierowania na badanie kolonoskopowe. Za krwawienie z przewodu pokarmowego mogą być odpowiedzalne m.in. żylaki odbytu, polipy jelita grubego, uchyłki, choroby zapalne jelit, choroba nowotworowa a także wrzody żołądka czy dwunastnicy.