Czy pilnie powtórzyć kolonoskopię?

Mam 59 lat, 10 lat temu wykonałam kolonoskopię,która poza hemoroidami II stopnia nie wykazała nic złego(błona śluzowa we wszystkich odcinkach prawidłowa).Od niedawna pojawiła się krew na papierze.Obawiam się raka,czy nie powinnam była wcześniej wykonać kolonoskopię, powiedziano mi że następna za10 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o tym, czy kolonoskopia powinna być wykonana wcześniej można spekulować dopiero po wynikach kolonoskopii, którą, jeśli dobrze zrozumiałam, powinna Pani niebawem powtórzyć. Trudno podważać opinię specjalisty, nie widząc szczegółowych wyników badań, natomiast jeżeli badanie nie wykazało niczego poza hemoroidami, to prawdopodobnie wystarczające są wizyty kontrolne i badania per rectum. Powinny one mieć miejsce nie rzadziej niż raz w roku, zwłaszcza jeżeli zostało wdrożone leczenie, w celu oceny postępu choroby. Być może odpowiedź naszego eksperta na to pytanie rozwieje Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-trzeba-wykonywac-kolonoskopie.

Trudno także ocenić, czy Pani obawy o raka jelita grubego są słuszne, jednak jeżeli niepokoi Panią tylko krew pojawiająca się przy wypróżnieniu, to raczej nie jest to symptomem nowotworu. Rak jelita grubego zazwyczaj manifestuje swą obecność, gdy jest już w stadium zaawansowanym i wówczas może pojawić się krwawienie z odbytu, lecz nie tylko. Inne, szczególnie charakterystyczne, to: zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki itd.), bóle podbrzusza, nudności lub wymioty i inne dolegliwości gastryczne. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-jelita-grubego-symptomy-najczestsze-nietypowe-profilaktyka-leczenie.

Krwawienie z odbytu może korelować z hemoroidami – jest to bardzo częsta przypadłość przy tej chorobie. Proszę zwrócić się do lekarza, badanie per rectum być może udzieli odpowiedzi na pytanie o przyczynę krwawień. A o innych przyczynach krwawienia z odbytu może Pani przeczytać w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.