Jakie są wskazania do kolonoskopii?

Dzień dobry, Bardzo proszę o informację jakie są wskazania do kolonoskopii. Czy pojedyńcze krwawienie podczas problemó z oddaniem stolca. Plus gazy, po których z bólu nie mogłem spać (nie pojawiają się gdy biorę Helides) są wskazaniem do badania? Pozdrawiam

Witam!
Wskazania do kolonoskopii są następujące: ukończony wiek 50 lat - jako badanie przesiewowe w celu wykrycia nowotworu jelita grubego, dodatni wywiad onkologiczny tzn.matka, ojciec, siostra, brat i dziadkowie w przeszłości chorowali na raka jelita grubego, choroby zapalne jelita grubego, epizody krwawienia z odbytu, zaburzenia defekacji(rytmu wypróżnień), kontrola po polipectomii.
Myślę, że najczęstszą przyczyną krwawień z odbytu są u młodych osób żylaki odbytu i ostra szczelina odbytu - radzę udać się do chirurga proktologa, który wykonana badanie per rectum i zbierze wywiad od Pana, co pozwoli zadecydować o celowości wykonania badania.
Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurgii ogólnej
specjalista chirurgii onkologicznej