Przewlekłe zapalenie żołądka, nadżerka przełyku, zespół jelita drażliwego i hemoroidy

Witam. Zdiagnozowano u mnie przewlekłe zapalenie żołądka, nadżerkę przełyku i jego przepuklinę zespól jelita drażliwego spowodowany dysbakteriozą. Od tygodnia zauważam na stolcu pasma krwi oraz skrzepy krwi na nim się znajdujące (raz są ciemniejsze, raz jasnoczerwone). Gastrolog wykonał u mnie badanie per rectum, gdzie stwierdził hemoroidy wewnętrzne oraz niewielką szczelinę odbytu. Czuje lekkie bóle w podbrzuszu. Czego to może być wina? Lekarz twierdzi, że kolonoskopia nie jest wymagana.

Badaniem per rectum nie sposób stwierdzić hemoroidów, konieczne jest badanie wziernikiem ( anoskopem), podobnie jest ze szczeliną odbytu. Pierwszym objawem hemoroidów, a także bardzo często szczeliny odbytu, jest zawsze krwawienie.
Do dobrej praktyki w proktologii należy wykonanie co najmniej sigmoidoskopii ( to taka częściowa kolonoskopia ) lub kolonoskopii u każdego pacjenta z krwawieniem, nawet jeśli w badaniu anoskopem stwierdza się hemoroidy.

Sugeruję wizytę u koloproktologa.

Przyczyna zespołu jelita drażliwego do dziś nie jest ustalona. Rzeczywiście jedną z koncepcji jest zaburzenie składu i liczby bakterii w jelitach ( dysbakterioza ) i ostatnio pojawia się na ten temat wiele publikacji.

Badaniem per rectum nie można potwierdzić ani wykluczyć obecności hemoroidów. Widać je w badaniu krótkim wziernikiem- anoskopem.

Do dobrej praktyki należy wykonywanie u każdego pacjenta z krwawieniem, nawet jesli stwierdza się u niego hemoroidy, kolonoskpii lub sigmoidoskopii (częściowa kolonoskopia) aby wykluczyć możliwość współistnienia dwu źródeł krwawienia jednocześnie.