Świeża krew w stolcu i szczelina odbytu

Witam, od paru miesiecy dostrzegam w stolcu niewielkie krwawienia swieza krwia. Lekarz od razu poprzez badanie per rectum stwierdzil, ze mam szczeline odbytu. Morfologia, crp, usg jamy brzusznej idealne. Mam 22 lata, czy moge wykluczyc raka jelita i uznac, ze krwawienie jest spowodowane tylko szczelina odbytu? Czy wymagana jest mimo wszystko kolonoskopia?

Piotr Pilarski

Wykluczyć nie można. Natomiast u tak młodej kobiety ryzyko raka jelita jest bardzo niskie.

Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Nie można wykluczyć bez kolonoskopii i badania pobranych w jej czasie wycinków, ale jeśli w Pani rodzinie nie było nowotworó jelita grubego w młodym wieku to jest to mało prawdopodobne i faktycznie pewnie powodem krwaiwenia jest szczelina.