Krew w stolcu a szczelina odbytu

Mam 28 lat,podczas wypróżnienia zauważyłam sporo krwi w stolcu.Proktolog po badaniu per rectum stwierdził, że mam szczelinę odbytu.Po 3ech dniach leczenia, nie widzę już krwi. Leczę się ok3 lata na zaparciową postać IBS,bad.na krew utajoną robiona 2mies. temu wyszło ujemne.Nie wiem czy poszerzać diagnostykę o kolonoskopię(wykluczenie raka itp), ale lekarze pytani o to badanie twierdzą, ze nie ma takiej potrzeby.A ja obawiam się, że coś tam może się dziać-bo i IBS, i szczelina.Tyle dolegliwości
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?

Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania

Witam!
Żywa krew w stolcu związana jest w tym przypadku ze szczeliną odbytu.
Szczelina odbytu, podobnie jak zespół jelita drażliwego nie są czynnikami ryzyka raka jelita grubego. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby w opisanym przypadku jest równe populacyjnemu.
Kolonoskopia najprawdopodobniej nie ujawni nowych zmian chorobowych w tym przypadku, ale jeśli miałaby rozwiać Pani wątpliwości to nie jest też przeciwwskazana.

W trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
0

Myślę, że nie ma potrzeby kolonoskopii skoro krwawienia ustąpiły, a ich powodem właśnie tak jak powiedział proktolog była szczelina odbytu. Jeśli proktolog nie sugeruje badania kolonoskopowego celem pogłębienia diagnostyki to takowe badanie nie jest konieczne. W razie wątpliwości proszę jeszcze w tej sprawie ponownie skonsultować się z proktologiem.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy