Czy badanie ginekologiczne przez odbyt byłoby w stanie wykryć nieprawidłowości w obrębie zwieraczy/szczelinę odbytu?

Ze względu na objawy ( czasem występujące pieczenie po defekacji, sporadyczne skurcze zwieraczy, świąd) podejrzewam u siebie przewlekłą (kilkuletnią) szczeline odbytu. Jednak chciałabym zapytać czy badanie ginekologiczne przez odbyt było by wstanie wykryć nieprawidłowości w obrębie zwieraczy/szczelinę odbytu? Zawsze jestem badana ginekologicznie przez odbyt i ginekolog nie wspomniała o nieprawidłowościach, czy możliwe iż ich nie zauważyła? Narazie przyjmuje czopki na hemoroidy, gdyż zapisała mi je lekarka rodzinna (bez badania fizykalnego odbytu) ale mam zamiar udać się do proktologa. Jednak chciałabym wiedzieć czy przewlekłą, zaawansowaną szczeline odbytu (czy też problemy ze zwieraczami) ginekolog przy badaniu odbytu zauważyłby?

Lek. Wojciech Zygmunt

Najlepiej udać się z tym problemem do chirurga - proktologa, lub gastroenterologa. Szczelinę odbytu można rozpoznać na podstawie zwykłego badania przedmiotowego (per rectum). W niejasnych przypadkach wymagane jest poszerzenie diagnostyki, np. o rectoskopię. Pozdrawiam i życzę zdrowia.