Dlaczego mam taki ból odbytu?

Witam od kilku miesięcy mam bóle w odbytnicy tak po lewej stronie(pulsujący) które nasilają się po defekacji. Nie występują one cały czas, czasami nie boli mnie nic. Poza tym bez innych dolegliwości. Stolec czasami żywo czerwony. Dodatkowo w badaniach na krew utajoną w stolcu wynik pozytywny, morfologia prawidłowa,badanie na obecność markera cea w normie. Czy to mogą być hemoroidy, szczelina odbytu? Czy raczej coś o wiele gorszego, z góry Dodam że mam 33 lata. dziękuję na odp

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krew utajona oraz czerwony kolor stolca świadczą o krwawieniu z końcowego odcinka układu pokarmowego. Może to oznaczać zarówno stan zapalny żylaków odbytu, jak i szczelinę odbytu. Nie sposób tego stwierdzić bez badania. Dlatego sugeruję, by niezwłocznie umówił się Pan na wizytę – na początek może to być internista, gdyż wystarczy standardowe badanie per rectum, by potwierdzić lub wykluczyć któreś ze wspomnianych schorzeń. Internista zadecyduje także o skierowaniu Pana do proktologa. Proszę zapoznać się z tym artykułem – wymienia wiele chorób odbytu, które wiążą się z dolegliwościami charakterystycznymi dla hemoroidów: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

By zdiagnozować raka jelita grubego koniecznie należy wykonać badania dodatkowe – poza badaniem na krew utajoną kluczowa jest kolonoskopia, o czym zadecyduje proktolog, jeśli uzna to za niezbędne. Sygnały wysyłane przez organizm także są istotne – poza krwawieniem podczas defekacji przy raku jelita grubego pojawia się zmęczenie, czasem anemia oraz zmiana rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia). Jeżeli zaobserwował Pan u siebie te dolegliwości, wskazane jest niezwłoczne zgłoszenie się do specjalisty. O raku jelita grubego traktuje ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.