Co zrobić z tym wypływem krwi z odbytu?

Dzień dobry. Od około 10 dni podczas wypróżniania leci mi krew z odbytu. Krew jest koloru jasno czerwonego i spoczywa swobodnie obok kału. Nie jest jej dużo, ale q sposób widoczny barwi na czerwono muszlę. Generalnie zdarza się to rano, po przespanej nocy oraz podczas mocniejszego parcia jest jej więcej. Gdy wypróżniam się po południu/wieczorem, kał jest albo czysty, albo poleci kilka kropel świeżej krwi. Na początku kał był powleczony świeżą krwią, tak jakby smużka ale nie na całej średnicy tylko na około 5 - 10 mm obwodu. Normalnie się wypróżniam jak wcześniej jeśli chodzi o częstotliwość i nie mam poza tym żadnych dodatkowych objawów. Badania morfologii wykonane 2 miesiące temu przy okazji badań rutynowych wyszły ok. Na zewnątrz odbytu nie wyczuwam żadnych zmian czy hemoroidów. Ostatnio biorę aescin (kilka dni wcześniej phlebodia) i rutinoscorbin plus czopki, natomiast jedyne co się poprawiło konto że popołudniowe stolce są prawie ok. Mógłbym szanownego Państwa prosić o opinię? Wiek: 41 lat, bez obciążeń rodzinnych. Z wyrazami szacunku

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wskazane byłoby badanie per rectum – być może pozwoliłoby to na ustalenie, czy powodem krwawienia są hemoroidy. Może na to wskazywać krew w stolcu – kolor żywej czerwieni jest charakterystyczny dla krwawienia z dolnego odcinka dróg pokarmowych. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Warto również wykonać badanie kału na krew utajoną oraz kalprotektynę. Więcej informacji odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale.

Suplementacja preparatów poprawiających napięcie i uszczelniających żyły jest wskazana w przypadku żylaków odbytu, natomiast trudno stwierdzić z całą pewnością, czy to właśnie hemoroidy są przyczyną Pańskich dolegliwości.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie.

Warto zwrócić się do internisty, który zadecyduje, czy jest konieczność niezwłocznego skonsultowania się z proktologiem w celu wykonania endoskopowego badania jelita grubego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.