Dlaczego mam te problemy z wypróżnieniami?

Witam , od około 4 miesięcy mam problemy z wypoznianiem sie , non stop mam biegunke lub zatwardzenie, co jakiś czas pojawia się krew na papierze. Zgłosiłem sie do lekarza rodzinnego , przepisał jakkes leki które nie pomogły, zrobilem badania na krew lecz wszystko wyszło w porządku . Jest to bardzo uciążliwe, do jakiego lekarza powinnem się zgłosić, aby odpowiednio mnie zbadal ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych podstawowe badania morfologiczne krwi nie muszą wykazać żadnych nieprawidłowości, natomiast krew w stolcu może być wskazaniem do skonsultowania się z proktologiem.

Krwawienie z odbytu ona wskazywać na hemoroidy, ale też na niewielkie krwawienia w wyniku urazu śluzówki wskutek zaparć czy częstego oddawania stolców. Krew w stolcu może też oznaczać krwawienie z przewodu pokarmowego, a to jest już stan, którego nie należy bagatelizować.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Natomiast naprzemienne zaparcia i biegunki mogą oznaczać IBS – zespół jelita drażliwego dotyczy coraz większego odsetka ludzi i najczęściej ma podłoże psychosomatyczne. Leczenie więc może obejmować nie tylko farmakoterapię, ale także psychoterapię.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-objawy-diagnoza-przyczyny.

Proszę zgłosić się do gastrologa – poza gastroskopią wskazane jest wykonanie badań kału, w tym posiewu i badania na krew utajoną. Gastrolog powinien także zadecydować o ewentualnej wizycie u proktologa, by wykluczyć hemoroidy jako źródło krwawienia, jeżeli gastroskopia nie wskaże przyczyny krwi w stolcu.

Więcej informacji na temat defekacji i prawidłowej postaci stolca odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/defekacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.