Co oznacza ta krew po defekacji?

Witam! Mam bardzo niekomfortowy problem, mianowicie: Tydzień temu podczas defekacji zauważyłem jasnoczerwoną krew podczas podcierania papierze toaletowym, piekł mnie odbyt. kilka dni pokrwawiło i przeszło. Było dobrze aż do dzisiaj. Dzisiaj po obiedzie poczułem ,,przelewanie'' w jelitach i nagłą potrzebę oddania stolca, oddałem stolec w postaci ciemnobrązowej biegunka przebiegła bezboleśnie, bez śladów krwi na papierze toaletowym, brudziło papier na jasny brąz tak jak zazwyczaj. Towarzyszy temu uczucie głodu na dwie godziny po posiłku Dzisiaj jadłem na obiad kluski ziemniaczane... czy dieta ma wpływ na to? Czy to coś poważnego? miałem takie coś pierwszy raz w życiu. Jak sobie z tym poradzić? Do jakiego lekarza się zgłosić . Dziękuję za w miarę szybką pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

incydentalne pojawienie się jasnoczerwonej krwi podczas wypróżnienia może wskazywać na hemoroidy bądź charakter urazowy dolegliwości, wynikający z uszkodzenia mechanicznego błony śluzowej odbytu. Więcej na temat krwi w stolcu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Trudno natomiast stwierdzić, czy nagła potrzeba wypróżnienia ma związek z tym incydentem – może to być skutek infekcji czy niestrawności. O biegunce mówimy dopiero gdy wypróżnienia pojawiają się co najmniej czterokrotnie w ciągu doby – wówczas jest to stan patologiczny, który można wiązać np. z grypą żołądkową (to najczęstsza przyczyna biegunek), niestrawnością czy nawet chorobami zapalnymi jelit. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/grypa-jelitowa.

Jeżeli ponownie zaobserwuje Pan krew podczas wypróżnienia, z pewnością trzeba będzie udać się do lekarza – najpierw rodzinnego, później prawdopodobnie proktologa. Konieczne jest badanie per rectum, by ustalić przyczynę dolegliwości. Częstym źródłem krwi pojawiającej się podczas defekacji są hemoroidy oraz szczelina odbytu – warto zwrócić uwagę czy wypróżnieniom nie towarzyszy ból, świąd czy pieczenie.

Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.