Co oznacza taki świąd i krwawienie z odbytu?

Witam. Od tygodnia zauważyłem że po wypróżnieniu się pod koniec pocierania na papierze jest troszkę krwi i dodatkowo odczuwam swędzenie i pieczenie odbytu. Rowek jest lekko zaczerwieniony. W kale nie widzę krwi. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bardzo często krew na papierze toaletowym oraz swędzenie odbytu ma związek z chorobą hemoroidalną. Guzki krwawnicze nazywane również hemoroidami powodują także uczucie dyskomfortu, pieczenie odbytu oraz dają uczucie niepełnego wypróżnienia. Na początkowym etapie można je leczyć czopkami i maściami, jednak jeśli są już w zaawansowanym stadium, to konieczne może być postępowanie operacyjne.

Zanim przystąpi Pan do leczenia należy udać się do lekarza, który będzie w stanie zdiagnozować ten problem. Najlepiej, żeby był to proktolog.

To ważne, aby udać się do gabinetu lekarskiego, ponieważ przyczyną opisanych przez Pana dolegliwości mogą być również szczelina odbytu, polipy jelita grubego czy nawet nowotwór. Proszę więc nie bagatelizować tych dolegliwości.

Temat ten został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.