Co oznacza to krwawienie okolicy odbytu?

Witam, od dłuższego czasu podczas podcierania się występuje u mnie krew na papierze oraz czasami ból w podbrzuszu podczas wypróżniania, dodatkowo robiłem badania moczu, krwi i kału i z tego ostatniego wyszło, że mam krew utajoną. Następnie zostałem skierowany na badanie kolonoskopii, w której nic nie znaleziono. Dodam, że jestem osobą, która się dużo stresuje, lecz prowadzi aktywny tryb życia. Gdzie dalej szukac?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

najlepiej by było, gdyby udał się Pan do proktologa – jest to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń, w których występuje krwawienie z odbytu.

Przyczyną takich dolegliwości bardzo często są guzki krwawnicze (nazywane inaczej hemoroidami). Inne możliwe przyczyny to: polipy odbytnicy, szczelina odbytu, choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

W zależności od diagnozy lekarz wdroży odpowiednie leczenie.

Temat ten został szerzej opisany w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.