Co znaczy ta krew przy wypróżnianiu?

Jakiś czas przy wypróżnianiu się na papierze znajdowała się krew było te lekkie krwawienie. Potem to ustało. Dzisiaj przy wypróżnianiu na papierze pojawiła się wielka plama krwi była bardzo czerwona. Co to może oznaczać. Kobieta 22 lata

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Oczywiście krwawienia, które występuje podczas wypróżniania nie należy ignorować. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się wizyta u proktologa, który wykona szczegółowe badania i wdroży odpowiednie leczenie.

Niestety po takim opisie ciężko jednoznacznie wskazać przyczynę. Konieczny jest szczegółowy wywiad, ze wskazaniem objawów towarzyszących, dzięki czemu można byłoby chociaż określić czy krwawienie pochodzi z odbytu, czy jednak dochodzi do niego już w jelicie grubym. Jedną z najczęstszych przyczyn są hemoroidy, którym może towarzyszyć świąd i pieczenie odbytu, wrażenie niepełnego wypróżnienia oraz wskazane przez panią krwawienie w trakcie oddawania stolca. Więcej na temat hemoroidów oraz ich zachowawczego leczenia można przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dyskomfort-i-krwawienie-przy-wyproznianiu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-mogla-znaczyc-taka-krew-przy-wyproznianiu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.