Co oznacza krew podczas wypróżniania?

Mam pytanie. Codziennie jeśli pójdę się załatwić na papierze toaletowym widzę krew. Jasno czerwona i często jest krew czarna. Jakie muszę badania zrobić ? Czy jeśli pójdę do lekarza dostanę skierowanie do szpitala ?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

codzienne pojawianie się krwi na papierze toaletowym jest niepokojące. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Pęknięte naczynia krwionośne, hemoroidy, nieswoiste zapalenie jelit, szczelina odbytu to tylko niektóre z nich. Takie objawy może dawać nawet choroba nowotworowa, dlatego nie wolno bagatelizować takich dolegliwości.

W przypadku pojawiania się krwi podczas wypróżniania trzeba udać się do lekarza. Najlepiej, żeby to był proktolog, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to może to być lekarz rodzinny. W pierwszej kolejności wykona on zapewne badanie per rectum, czyli badanie palpacyjne. Oprócz tego przydatne może być podstawowe badanie krwi, USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia.

O trybie leczenie decyduje lekarz. Nie zawsze jest konieczne leczenie szpitalne. Zdaniem naszej ekspertki silne dolegliwości bólowe oraz masywne krwawienie wymaga udania się na SOR. W pozostałych przypadkach wystarczy diagnostyka w trybie ambulatoryjnym.

Podobne pytania można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krew-na-papierze-toaletowym-po-wyproznieniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-ta-krew-na-papierze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-osoba-majaca-krew-w-stolcu-powinna-natychmiast-jechac-do-szpitala.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.