Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może oznaczać ta krew po wypróżnieniu?

Witam. Po wypróżnieniu się zauważyłam że czasem pojawia się na papierze mała ilość jasno czerwonej barwy może krwi stolec jest normalny brązowy nie mam zaparć ani biegunek oraz nie boli mnie brzuch. Czy mam się czym martwić czy to może być coś poważnego?
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Jak możemy zapobiegać hemoroidom?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

każde krwawienie z odbytu (czyli z końcowego odcinka układu pokarmowego) powinno zostać skonsultowane z lekarzem – tylko badanie może potwierdzić, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Jeżeli ślady krwi pojawiają się jedynie na papierze toaletowym, to można domniemywać, że przyczyną są hemoroidy bądź drobne urazy mechaniczne śluzówki odbytu (np. wskutek parcia czy przemieszczania się twardych, odwodnionych mas kałowych, które kaleczą błonę śluzową odbytu).

Dużo poważniejsza jest krew, która miesza się ze stolcem, jest jej dużo i pojawia się regularnie – to może oznaczać krwawienie np. z polipów jelita grubego, uchyłki, wrzody jelita i wiele innych.

Zachęcam do lektury naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit-i-odbytu-nowotwor-jelit-zespol-jelita-drazliwego-zylaki-i-szczelina-odbytu oraz https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit.

Jeżeli nie doskwierają Pani żadne niepokojące dolegliwości, to być może ślady krwi są świadectwem początku choroby hemoroidalnej, która w pierwszej fazie bywa skąpoobjawowa i może powodować tylko sporadyczny świąd odbytu. Wówczas leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie przez pewien czas czopków lub maści.

Więcej informacji o hemoroidach odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-schorzenia-u-kobiet.

Niemniej powinna Pani zwrócić się do lekarza – internisty z przychodni POZ lub umówić się na konsultacje do proktologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy