Co może oznaczać ta krew po wypróżnieniu?

Witam. Po wypróżnieniu się zauważyłam że czasem pojawia się na papierze mała ilość jasno czerwonej barwy może krwi stolec jest normalny brązowy nie mam zaparć ani biegunek oraz nie boli mnie brzuch. Czy mam się czym martwić czy to może być coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każde krwawienie z odbytu (czyli z końcowego odcinka układu pokarmowego) powinno zostać skonsultowane z lekarzem – tylko badanie może potwierdzić, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Jeżeli ślady krwi pojawiają się jedynie na papierze toaletowym, to można domniemywać, że przyczyną są hemoroidy bądź drobne urazy mechaniczne śluzówki odbytu (np. wskutek parcia czy przemieszczania się twardych, odwodnionych mas kałowych, które kaleczą błonę śluzową odbytu).

Dużo poważniejsza jest krew, która miesza się ze stolcem, jest jej dużo i pojawia się regularnie – to może oznaczać krwawienie np. z polipów jelita grubego, uchyłki, wrzody jelita i wiele innych.

Zachęcam do lektury naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit-i-odbytu-nowotwor-jelit-zespol-jelita-drazliwego-zylaki-i-szczelina-odbytu oraz https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit.

Jeżeli nie doskwierają Pani żadne niepokojące dolegliwości, to być może ślady krwi są świadectwem początku choroby hemoroidalnej, która w pierwszej fazie bywa skąpoobjawowa i może powodować tylko sporadyczny świąd odbytu. Wówczas leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie przez pewien czas czopków lub maści.

Więcej informacji o hemoroidach odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-schorzenia-u-kobiet.

Niemniej powinna Pani zwrócić się do lekarza – internisty z przychodni POZ lub umówić się na konsultacje do proktologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.