Co oznacza ta krew po oddaniu stolca?

Dzień dobry. Krew po oddaniu stolca. W wodzie wokół stolca pojawia się lekko czerwona otoczka. Tak jakby coś z niego wypływało. Nie pojawia się przy każdym wypróżnieniu. Czy to krew? Na papierze nie było śladów krwi ani nie zostały spożyte buraki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że w stolcu zaobserwowała Pani krew, choć trudno to ocenić bez badania. Na pewno warto to sprawdzić, skoro pojawienie się dziwnego zabarwienia stolca nie było jednorazowym incydentem. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie.

Krew w kale może świadczyć o chorobie hemoroidalnej lub krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego – zazwyczaj jednak chory podejrzewa te schorzenia z uwagi na dodatkowe dolegliwości w postaci bólu czy pieczenia/swędzenia odbytu itd. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Ponieważ jednak krew w kale może świadczyć o szeregu schorzeń, w tym nawet o nowotworze, warto zgłosić się do lekarza. Podstawowym i najszybszym badaniem diagnostycznym jest badanie kału na obecność krwi utajonej. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.