Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mógł znaczyć ten wygląd stolca?

Witam, jakiś miesiąc temu zauważyłem, że mój stolec jest lekko czerwony, na papierze też zostawał lekko czerwony kolor. Do tej pory wszystko jest w porządku, nic takiego nie występuje. Nie wiem czy to była krew czy może występuje czerwony stolec po jakimś jedzeniu ? Jakie są sposoby zbadania stolca, żeby się dowiedzieć? Nie chcę od razu iść na kolonoskopię, może jakieś inne metody?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 7 miesięcy temu

Endoskopia tradycyjna a nowoczesna

Lekarz Marcin Radkowska przedstawia różnice między endoskopią tradycyjna a nowoczesną. Endoskopia jest to badanie, które służy ocenie stanu narządów wewnętrznych.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

czerwony kolor stolca zawsze powinien budzić czujność, ponieważ podobnie jak tzw. smolisty stolec, może wskazywać na krwawienie z przewodu pokarmowego – górnego lub dolnego odcinka. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory.

Jeżeli nie ma Pan żadnych dodatkowych dolegliwości, to niewykluczone, że czerwony kolor kału ma ścisły związek z tym, co Pan spożywał w niedalekiej przeszłości (np. buraki). Warto jednak upewnić się, wykonując badania. Podstawowym badaniem jest badanie kału na obecność krwi utajonej. O tym oraz innych badaniach kału może Pan przeczytać w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu oraz tu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ogolne-kalu.

Krew w stolcu może oznaczać także obecność hemoroidów, zatem poza badaniem kału warto skonsultować się z lekarzem internistą – badanie per rectum pozwoli wykluczyć tę dolegliwość. Jeśli jest Pan zainteresowany, to więcej szczegółów w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy