Czy stolec może mieć taki kolor w wyniku stresu?

Czy mocno ciemnozielony stolec może mieć taki kolor w wyniku długotrwałego i silnego stresu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stolec może mieć różne kolory – od ciemnobrązowego po zielony i zazwyczaj nie jest to niepokojącym objawem, nie ma związku ze stresem czy z zaburzeniami trawienia. Jeżeli poza kolorem nic nie daje powodu do niepokoju, wówczas można przyjąć, że stolec nie odbiega od normy.

Niepokojące są za to stolce czerwone lub czarne – wskazujące na obecność krwi, a także odbarwione, mogące oznaczać zaburzenia wątroby lub trzustki.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-kolor-kalu-mowi-o-stanie-zdrowia.

Proszę zwrócić uwagę, czy kolor zielony stolca się utrzymuje, czy też pojawił się jednorazowo (lub sporadycznie) – za kolor zielony odpowiedzialny jest chlorofil, więc często zielonkawy stolec wynika ze spożywania określonych produktów (zielonych warzyw, typu brokuł, szpinak). Inne przyczyny wystąpienia kału w takim odcieniu to suplementacja żelaza oraz antybiotykoterapia.

W razie wątpliwości proszę skonsultować się z internistą – być może zaleci badanie ogólne kału lub badanie na krew utajoną czy też posiew, który może ujawnić takie problemy, jak infekcje bakteryjne, pasożytnicze czy grzybicze.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.