O czym świadczą problemy z przybraniem na wadze i dziwny kolor stolca?

Od dłuższego czasu zauważam u siebie stolec o jasnej barwie, unoszący się na wodzie. Czy jest to coś niepokojącego? Dodam jeszcze, że mam problem z przybraniem na wadze (jeśli może to mieć coś wspolnego z problemem)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolor stolca najczęściej zależy od spożywanego przez nas jedzenia, choć może również wskazywać na pewne patologie w obrębie układu pokarmowego – np. stolec czarny oznacza krwawienie z przewodu pokarmowego, a biały – zaburzenia w obrębie trzustki.

Jasny stolec nie musi oznaczać niczego niepokojącego – może świadczyć o spożywaniu dużej ilości ryżu czy ziemniaków, a także wzmożonej suplementacji wapnia. Jasny stolec może również być oznaką problemów z wątrobą i drogami żółciowymi. Wówczas również kolor moczu może stać się ciemniejszy. Wśród chorób, które mogą manifestować się w podobny sposób, można wymienić m.in. wirusowe zapalenie wątroby czy kamicę żółciową.

Więcej informacji na temat prawidłowego koloru kału odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-kolor-kalu-mowi-o-stanie-zdrowia.

Ponieważ nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny Pani problemu, sugeruję wizytę u internisty, który powinien zadecydować o konieczności dalszej diagnostyki, poczynając od badań morfologicznych krwi, badania kału czy tzw. prób wątrobowych. Być może uzna również za konieczne USG jamy brzusznej oraz skierowanie Pani do gastrologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.