Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy taki kolor kału w 8 tygodniu ciąży to coś poważnego?

Witam. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Niepokoi mnie kolor mojego kału. Jest bardzo ciemny prawie czarny. Dodatkowo pobolewa mnie jakby żołądek ciężko stwierdzić. (Góra brzucha). Czy to może oznaczać coś groźnego?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, czarny kolor stolca plus bóle nadbrzusza mogą świadczyć np. o chorobie wrzodowej, żylakach przełyku lub chorobie hemoroidalnej. W naszym artykule znajdzie Pani szczegółową analizę możliwych chorób układu trawiennego powodujących takie dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego. Wówczas kolor kału jest wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego – mówimy wtedy o tzw. stolcu smolistym. Podejrzewając taki stan rzeczy, lekarz może zlecić badanie kału na tzw. krew utajoną i ewentualnie morfologię krwi. Są sytuacje, kiedy czarny kolor kału jest dopuszczalny – jako efekt spożycia np. buraków lub czarnych jagód czy w przypadku zażywania preparatów z żelazem (niekoniecznie musi to być farmaceutyk stosowany w leczeniu anemii, a na przykład suplement diety dla ciężarnych zawierający kompleks witamin i minerałów, w tym właśnie żelazo), a także węgla lekarskiego. Więcej o kolorze kału i o tym, kiedy powinien budzić uzasadniony niepokój w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory. Zatem sugeruję niezwłoczny kontakt z internistą – on zleci dalszą diagnostykę i zadecyduje o leczeniu, jeżeli zaistnieje taka konieczność, zwłaszcza że poza niepokojącym stolcem odczuwa Pani ból nadbrzusza. Z uwagi na Pani stan, to jest ciążę, nie powinna Pani odwlekać decyzji o wizycie u lekarza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy