Dlaczego mój stolec ma czarny i zielony kolor?

Witam. W marcu tego roku miałam robia kolonoskopie i gastroskopie w związku z dolegliwosciami bólowymi. Wyszły nadżerki na żołądku bakteria helicobacter i przewlekłe zapalenie esicy i bodajże zstepnicy. Co jakiś czas biorę leki na bakterie metronizadol i dexilant. Od około 2 tyg czasami czuje pobolewanie żołądka lub jelit. Od tygodnia zaczęłam załatwiać się na ciemno zielono bądź prawie czarny kolor. Co to znaczy czy zapalenia wróciły? Czy to coś poważniejszego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czarny stolec oznacza krwawienia z przewodu pokarmowego – a konkretnie z jego górnej części. Strawiona krew uwidacznia się w stolcu w kolorze czarnym. Zazwyczaj ma związek z nasileniem objawów chorobowych i wymaga konsultacji lekarskich. Smolisty stolec bardzo często towarzyszy wrzodom żołądka (które mogą wynikać z infekcji bakterią Helicobacter pylori). Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory.

Ból brzucha zdecydowanie na to wskazuje, dlatego sugeruję, by nie zwlekała Pani z wizytą u gastrologa.

Więcej na temat krwi w stolcu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.