Dlaczego mój stolec w ciąży jest czarny?

Witam, mam 26 lat i jestem w 23 tygodniu ciąży (to moja pierwsza ciąża). Do tej pory oprócz mdłości na początku ciąży i częstej zgagi nie odczuwałam jakichś większych dolegliwości. Od około dwóch tygodni czuję prawie cały czas bardzo nieprzyjemny zapach. Nie dam rady jest nic smażonego, nie dam rady zjeść jajecznicy czy ugotowanych jajek, parówki podgrzane w wodzie czy w mikrofali też odpadają przez specyficzny smak i zapach. Jedynie jestem w stanie jeść kanapki z dżemami, drożdżówki czy płatki z mlekiem. Do tego przy wypróżnianiu również czuję ten zapach i do tego stolec ma czarny kolor. Koleżanka podpowiedziała że może to być przez żelazo które przyjmuję w suplemencie dla kobiet w ciąży, jednak ilość tego żelaza odpowiada normom. Proszę o informację czym może być spowodowany ten zapach i smak.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiana smaku i zapachu podczas ciąży zazwyczaj jest jedną z typowych dla tego okresu dolegliwości, którym towarzyszy przede wszystkim nadwrażliwość na wszystkie lub określone zapachy. Nie jest to nic niepokojącego i choć najczęściej ustępuje po I trymestrze ciąży, to niestety zdarza się, że niektóre dolegliwości towarzyszą kobietom aż do rozwiązania. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dolegliwosci-ciazowe-przyczyny-i-lagodzenie-objawow.

Z kolei czarny stolec może być spowodowany suplementacją kompleksu witamin zawierających żelazo, choć dotyczy to zazwyczaj kobiet, które mają stwierdzoną anemię i przyjmują preparaty żelaza. Proszę zwrócić uwagę od jak dawna ma Pani smoliste stolce – niekiedy jest to objaw dużo bardziej niepokojący, świadczący o obecności w kale krwi. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory.

Jeżeli dodatkowo towarzyszą Pani bóle brzucha bądź inne dolegliwości gastryczne, warto rozważyć skonsultowanie się z gastroenterologiem. Może Pani również wykonać badanie kału na krew utajoną – to powinno wyjaśnić wątpliwości. Tutaj może Pani przeczytać o badaniu kału: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.