Dlaczego mój stolec miał kolor czarny?

Jadłam na śniadanie bułki z makiem do tego pasztet, pomidor, serek wiejski i jajka z majonezem. Około godziny 18 miałam czarna biegunkę... Czy ja mam raka? Jestem hipochondryczką j muszę wiedzieć. Zazwyczaj mam normalny kał. Podrażniła ta biegunka mi całe okolice odbytu i tkz rowek i strasznie piecze. Mam hemoroidy jeśli to pomoże.
KOBIETA, 24 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

raka nie diagnozuje się na podstawie krótkiego opisu. Konieczna jest szczegółowa diagnostyka, różne badania i przede wszystkim bezpośredni kontakt z lekarzem.

Choć przyczyną biegunki w kolorze czarnym mogą być różne schorzenia, takie jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy lub choroby zapalne jelit, to nie jest to jedyna możliwość. Czarne zabarwienie stolca może mieć także związek z hemoroidami, o których Pani wspomina.

Różne produkty żywnościowe mogą również wpływać na kolor stolca. Czarny kał może więc być związany ze spożywaniem jagód, buraków, szpinaku lub wiśni. Może to być także efekt przyjmowania żelaza lub węgla lekarskiego.

Jeśli sytuacja się powtórzy, proszę udać się do gastrologa oraz proktologa, aby skontrolować chorobę hemoroidalną.

O smolistym stolcu pisaliśmy w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/stolec-smolisty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.