Dlaczego mój stolec ma czarny i czerwony kolor?

Witam, tydzień temu mój kał przez dwa dni był czerwony (wcześniej jadłam zupę z burakami), w pierwszej chwili się przeraziłam, później przypisałam to burakom. W kolejnych dniach kał przybrał czarny kolor. Dziś znowu zjadłam barszcz czerwony oraz wypiłam nieco alkoholu i po około 3 godzinach po posiłku kał znowu miał zabarwienie czerwone. Czy mogę to przypisać jedynie spożywanym posiłkom, czy też może dziać się coś złego. Nie mam żadnych bóli w okolicy brzucha, sporadycznie w klatce piersiowej. Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli nie ma Pani żadnych niepokojących objawów ani dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wrzody, refluks itd.), to najpierw należy założyć, że kolor stolca ma związek ze spożywanymi pokarmami – to jest burakami. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/stolec-informacje-kolory-stolca-konsystencja.

Jest to zjawisko naturalne – w takiej sytuacji kał może przybierać kolor nie tylko czerwony, ale nawet zielony (w przypadku szpinaku), a także pomarańczowy. Ważne, by obserwować kał – w przypadku gdy pojawi się ponownie jakaś zmiana w jego wyglądzie, której nie sposób powiązać ze spożywanymi pokarmami, wówczas należy skonsultować ten problem z lekarzem.

Zmiana w wyglądzie stolca w tym wypadku może oznaczać także obecność krwi w przewodzie pokarmowym, a zatem być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego – zapalenie błony śluzowej żołądka czy hemoroidy (w przypadku ewidentnej krwi w stolcu). Odsyłam do materiału omawiającego ten problem: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.