Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza u mnie taki stolec?

Witam, mam pytanie, moze glupie ale odpowiedz na nie na pewno mnie odstresuje. Od kilku miesiecy zawuwazam czesto przy kale lekko czerwono brazowa otoczke. Nie sadze zeby byla to krew, poniewaz nie mam raczej knnych objawow. Czy moze byc to wynik odbarwienia wody przez kał?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 3 tygodnie temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

brązowa otoczka wokół kału po wypróżnieniu nie powinna być niepokojąca, natomiast jeśli woda zmienia kolor na czerwony, wówczas już jest to alarmujące. Czerwona otoczka wokół kału wskazuje na obecność krwi, ale jeżeli pojawia się sporadycznie, można ją wiązać ze spożywanymi pokarmami (buraki).

Jeżeli zauważył Pan zmiany w wyglądzie kału, zdecydowanie nie należy tego bagatelizować. Faktycznie kał może przybierać różne kolory i tylko odbarwiony bądź czerwony i czarny kał są niepokojące, niemniej warto sprawdzić, czy w obrębie układu pokarmowego nie pojawiło się u Pana krwawienie.

Pierwszym krokiem, jaki powinien Pan przedsięwziąć, jest badanie kału na krew utajoną, a w dalszej kolejności (jeśli wynik będzie dodatni), może być konieczna wizyta u specjalisty, a także kolonoskopia.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona.

Przyczyn krwawienia z układu pokarmowego może być wiele – poczynając od nadżerek przełyku czy wrzodów żołądka, na hemoroidach lub owrzodzeniach jelit kończąc. Niestety bez badań nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny Pańskich dolegliwości.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy