Co oznacza u mnie taki stolec?

Witam, mam pytanie, moze glupie ale odpowiedz na nie na pewno mnie odstresuje. Od kilku miesiecy zawuwazam czesto przy kale lekko czerwono brazowa otoczke. Nie sadze zeby byla to krew, poniewaz nie mam raczej knnych objawow. Czy moze byc to wynik odbarwienia wody przez kał?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brązowa otoczka wokół kału po wypróżnieniu nie powinna być niepokojąca, natomiast jeśli woda zmienia kolor na czerwony, wówczas już jest to alarmujące. Czerwona otoczka wokół kału wskazuje na obecność krwi, ale jeżeli pojawia się sporadycznie, można ją wiązać ze spożywanymi pokarmami (buraki).

Jeżeli zauważył Pan zmiany w wyglądzie kału, zdecydowanie nie należy tego bagatelizować. Faktycznie kał może przybierać różne kolory i tylko odbarwiony bądź czerwony i czarny kał są niepokojące, niemniej warto sprawdzić, czy w obrębie układu pokarmowego nie pojawiło się u Pana krwawienie.

Pierwszym krokiem, jaki powinien Pan przedsięwziąć, jest badanie kału na krew utajoną, a w dalszej kolejności (jeśli wynik będzie dodatni), może być konieczna wizyta u specjalisty, a także kolonoskopia.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona.

Przyczyn krwawienia z układu pokarmowego może być wiele – poczynając od nadżerek przełyku czy wrzodów żołądka, na hemoroidach lub owrzodzeniach jelit kończąc. Niestety bez badań nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny Pańskich dolegliwości.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.